„Kiedy się kończył wiek XIX a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi, na szczycie Giewontu ustawili krzyż.
Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym ale wymownym świadkiem naszych czasów.
Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż, patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa i dalej w kierunku Warszawy i Gdańska.
Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk.”


(JAN PAWEŁ II - Zakopane, 6.VI.1997 r.)

AKTUALNOŚCI


    Jak doniósł Tygodnik Podhalański z dnia 14.09.2007 - Jolanta Flach - Zakopane - str. 04

Krzyż na Giewoncie został wpisany do rejestru zabytków. Tatrzański Park Narodowy przeprowadzi jego konserwację.
Na samym wierzchołku Wielkiego Giewontu stoi - widoczny z daleka - metalowy krzyż o kratowej konstrukcji. Wystawili go w 1901 roku mieszkańcy Zakopanego z miejscowym proboszczem, ks. Kazimierzem Kaszelewskim. Ma on 15 m wysokości i składa się 400 elementów o łącznej wadze 1800 kg.
Jego uroczyste poświęcenie z Mszą św. w Szczerbie było dla wielu zakopiańskich gazdów jedyną w życiu okazją do wejścia na Giewont, wspominali to jeszcze po wojnie - pisze w przewodniku po Tatrach Polskich Józef Nyka.
Kilka dni temu Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie wpisał do rejestru zabytków krzyż na Giewoncie. Jakiś czas temu o wpisanie do rejestru starał się zakopiański urząd miasta, ale ponieważ krzyż znajduje się na terenie należącym do skarbu państwa, więc tę procedurę mógł przeprowadzić jedynie Tatrzański Park Narodowy.
- Czekaliśmy na to około pół roku. Będziemy chcieli sukcesywnie wpisywać do rejestru zabytków obiekty przedstawiające wartość historyczną i kulturową, znajdujące się w granicach parku - wyjaśnia Paweł Skawiński, dyrektor TPN.

Krzyż był konserwowany w latach 90. Teraz ocenę stanu technicznego musi przeprowadzić firma specjalistyczna. - Jak tylko zejdzie śnieg, specjaliści wyjdą na Giewont i sprawdzą jego stan. Krzyż na pewno będzie wymagał zabezpieczenia antykorozyjnego i malowania. Mamy świadomość, że poniesiemy koszty konserwacji. Kiedyś miasto obiecało, że się dołoży, ponieważ ma w herbie krzyż na Giewoncie - ma nadzieję dyrektor. Renowacja zostanie przeprowadzona już w przyszłym roku.
- Krzyż znajduje się w granicach naszej gminy, więc chcę przekonać radę, aby miasto partycypowało w kosztach konserwacji krzyża. Ja jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem - zapewnia Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

Link do artykułu: KRZYŻ ZABYTKIEM
10.07.2008 - Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej polecieli dziś na Giewont zbadać stan krzyża na szczycie.
Naukowcy będą badać podstawę krzyża. Wykonają specjalne odwierty, wezmą próbki materiału. W badaniu pomogą im także specjalne kamery.
Na wrzesień zaplanowano kolejne badanie. Wtedy naukowcy z pomocą przyrządów geodezyjnych sprawdzą, czy krzyż stoi pionowo.
Gdy kilka lat temu przeprowadzono pierwsze badania okazało się, że żelazny krzyż nie jest w najlepszym stanie. Prawdodpobnie będzie potrzebny jego remont.
Dziś po godz. 10 naukowcy razem ze sprzętem do badań, na pokładzie śmigłowca TOPR polecieli na Wyżnią Przełęcz Kondracką pod Giewontem.
Krzyż na Giewoncie w lipcu 1901 r. postawili parafianie z Zakopanego. Ma on 17,5 metra wysokości z czego 2,5 leży pod skałami.

tekst: Paweł Pełka, foto:Adrian Gładecki

Link do artykułu: NAUKOWCY BADAJĄ KRZYŻ NA GIEWONCIE
2 kwietnia 2009 - Dziś o piątej rano z Kuźnic wyruszyła dwuosobowa ekipa by powiesić papieskie flagi na Krzyżu na Giewoncie. To wyraz pamięci i hołd złożony dla Jana Pawła II w czwartą rocznicę jego śmierci.
- Wyszliśmy o piątej rano, na szczycie byliśmy przed godz. ósmą. Razem z Tomkiem Wojciechowskim zawiesiliśmy flagi z godłem papieża Benedykta XVI. Robimy to rokrocznie w dzień śmierci Karola Wojtyły. W intencji, by Jan Paweł II jak najszybciej został ogłoszony świętym - poinformował nas Paweł Murzyn, inicjator akcji dekorowania Krzyża na Giewoncie.

Podhale podobnie jak reszta Polski pamięta o Wielkim Polaku. Dziś punktualnie o godz. 21.37 (godzina śmierci Jana Pawła II) w wielu miejscach zapłoną Watry Pamięci. Górale z Kościeliska i Zakopanego o tej porze rozświetlą też Krzyż na Giewoncie. Wierni będą modlić się we wszystkich świątyniach. Kościół Św. Krzyża zaprasza o godz. 20.15 na koncert Totus Tuus. Wystąpi m.in. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, Chór Szumny.

Krzyż z Giewontu jest bardzo ważnym symbolem nie tylko dla górali. Do niego odwoływał się w swej pamiętnej homilii papież Jan Paweł II w 1997 roku podczas mszy na Wielkiej Krokwi.

tekst: Rafał Gratkowski, foto:Adrian Gładecki

Link do artykułu: FLAGI NA GIEWONCIE

2 kwietnia 2009 - Dokładnie o godz. 21.37 grupa młodych zakopiańczyków kolejny raz rozświetliła krzyż na Giewoncie.
Od czasu śmierci Jana Pawła II grupa młodych zakopiańczyków 2 kwietnia wieczorem wychodzi na Giewont i rozświetla krzyż.
W ubiegłym roku widoku świecącego krzyża nie można było podziwiać z Zakopanego - Giewont zasłaniała gęsta mgła. Tym razem jest inaczej - na niebie nie ma nawet chmury i oświetlony krzyż jest świetnie widoczny z całego Zakopanego.

tekst: Paweł Pełka, foto:Adrian Gładecki

Link do artykułu: GIEWONT ROZŚWIETLONY
15.05.2009 - Jak wynika z relacji z konferencji Krzyż na Giewoncie jest w dobrym stanie technicznym i nie zagraża turystom. Z początkiem czerwca ma rozpocząć się jego konserwacja.

Na samym wierzchołku Wielkiego Giewontu stoi widoczny z daleka metalowy krzyż o konstrukcji kratowej. Wystawili go w 1901 roku mieszkańcy Zakopanego z miejscowym proboszczem ks. Kazimierzem Kaszelewskim. Składa się 400 elementów o łącznej wadze 1800 kg.

Ostatnio krzyż był konserwowany w latach 90. Dwa lata temu został wpisany do rejestru zabytków, więc wszystkie prace przy nim wykonywane muszą być zatwierdzone przez konserwatora zabytków. W tym samym czasie turysta z Wybrzeża z przerażeniem stwierdził, że krzyż się zawali, bo jest bardzo zniszczony. W ubiegłym roku naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie bezpłatnie przeprowadzili badania techniczne. Powstał już raport o aktualnej stateczności krzyża.

- Obecnie zabytkowy krzyż na Giewoncie przypomina wiekowego gazdę, dziś już nieco niższego, trochę zgarbionego i skręconego, który wciąż dumnie gazduje na Podhalu. Wszyscy go znają i szanują jego powagę i stateczność. Nadal spogląda na swoją starą plebanię, ale pochylił się i skręcił w kierunku Kir. Razi go, gdy mu młode cepry wchodzą na plecy i zachowują się niegodnie pisze we wstępie do raportu prof. Antoni Tajduś, rektor AGH.

- Nigdy nie były robione badania techniczne, dotyczące stateczności krzyża - wyjaśniał na konferencji prasowej prof. Tadeusz Mikoś, kierownik zespołu badawczego. Naukowcy zbadali nie tylko konstrukcję krzyża, ale również podłoże z fundamentem. Badali też oddziaływanie piorunów na jego trwałość. Z pomocą przyszli ratownicy TOPR, którzy śmigłowcem przetransportowali i zrzucili pod krzyż część bagażu z aparaturą.

Próbki pobrane z metalowej konstrukcji pozwoliły określić rodzaj stali, zastosowanej przy budowie krzyża. - Krzyż został zrobiony z różnych rodzajów stali. Okazuje się, że płaskowniki to stal tzw. pudlarska, o niskiej jakości, której nie powinno się stosować w pracach konstrukcyjnych - przekonywał Tadeusz Mikoś. - Mogły one pochodzić z Kuźnic - dodał. Kątowniki wykonane są ze stali martenowskiej, wysokiej klasy.
Naukowcy stwierdzili, że krzyż nie jest zbyt skorodowany. Największa korozja występuje na łączeniach na śruby i przy mocowaniu konstrukcji w fundamencie. Te części fundamentu są również najbardziej zniszczone, a występujące tam zagłębienia i ubytki są wypełnione glebą. O stabilności krzyża decyduje głównie fundament i podłoże. - Fundament wykonany został z rumoszu skalnego, wapiennego, połączonego zaprawą cementową. Posiada wiele szczelin, które penetruje woda - stwierdził Tadeusz Mikoś. Głębiej znajduje się już lita skała wapienna. Krzyż od środka ciężkości jest odchylony o 12 cm, ale dzisiaj nie można stwierdzić, czy nie był tak postawiony w czasie budowy.

Metalowy krzyż w czasie burzy ściąga pioruny. - Przyjmuje on kilkaset wyładowań atmosferycznych rocznie. Oznacza to, że na przestrzeni stu lat istnienia mogło w niego uderzyć kilkadziesiąt tysięcy piorunów - wyliczał Marek Szczerbiński z AGH. Wyładowania nie są zagrożeniem dla elementów wznoszących się nad posadowieniem krzyża, ale mogły być jedną z przyczyn uszkodzenia fundamentów i skał podłoża, w miejscach gdzie gromadzi się woda. - Podczas przepływu prądu z metalu do rumoszu i betonu wydziela się duża ilość ciepła. Gwałtowne nagrzanie i parowanie może być przyczyną destrukcji fundamentu - wyjaśniał Szczerbiński.

Prace przy renowacji krzyża, które przeprowadzą pracownicy AGH, rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. W tym czasie na Giewoncie będzie zamknięty ruch turystyczny. - Przede wszystkim musimy uszczelnić i wzmocnić podłoże i fundamenty - wyjaśniał Tadeusz Mikoś. Będą też przeprowadzone dodatkowe pomiary konstrukcji krzyża, m.in. przy pomocy skanera laserowego. Produkty do konserwacji bezpłatnie przekaże firma Sika, która istnieje prawie tyle samo lat, co krzyż. Potrzebni są jeszcze sponsorzy, którzy sfinansowaliby niektóre materiały.

W sezonie pod krzyżem gromadzi się naraz nawet kilkadziesiąt osób, które rozdeptują teren wokół niego. Duży nacisk na podłoże powoduje pęknięcia fundamentu i podłoża. Również wychodzenie na krzyż narusza jego konstrukcję. - Dziesięć osób wspinających się to ciężar około 40 procent ciężaru własnego krzyża - wyliczał Kamil Haremski z AGH. - To duże obciążenie dla konstrukcji - dodał. Paweł Skawiński, dyrektor TPN, stwierdził, że Giewontu będą strzegli wolontariusze, wyposażeni w radiotelefony. Będzie też zamieszczona tabliczka z odpowiednim napisem.
- Krzyż jest stabilny i będzie stał kolejne 108 lat - zapewnił Tadeusz Mikoś.

tekst: Jolanta Flach, foto:Adrian Gładecki

Link do artykułu: KRZYŻ, WIEKOWY GAZDA
02 Czerwiec 2009 - Miło mi donieść, że w sprawę podświetlenia krzyża bardzo zaangażowany jest Senator RP Podhalańskiej Ziemi Pan Tadeusz Wojciech Skorupa!

Poniżej pełny tekst jego oświadczenia w tej sprawie.
Tekst ten jest również dostępny na stronie Pana Senatora pod adresem: www.skorupatadeusz.pl
Można go również ściągnąć formie pdf ze strony senatu: www.senat.gov.pl

Serdeczne dzięki Panie Senatorze!


Podczas 34. posiedzenia Senatu RP, które odbyło się 28 maja 2009 r., senator Tadeusz Skorupa skierował oświadczenie do ministra środowiska i władz samorządowych Podhala w sprawie krzyża na Giewoncie.

Oświadczenie senatora Tadeusza Wojciecha Skorupy skierowane do Ministra Środowiska i władz samorządowych Podhala.

„Na Beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II oświetlmy na stałe krzyż na Giewoncie”

Wspominając 12. rocznicę Apostolskiej Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu, 6 czerwca w Ludźmierzu w Bazylice Matki Boskiej Królowej Podhala, a następnie 7 czerwca, z kolei z okazji 30. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, na lotnisku w Nowym Targu -rozpoczną się uroczystości jubileuszowe upamiętniające pielgrzymowanie Ojca Świętego Jana Pawła II do nas górali na Podhale. W tych dniach szczególnie będziemy się modlić o wyniesienie na Ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, od którego to wydarzenia, o czym jestem przekonany, dzielą nas już nie lata lecz najbliższe miesiące.

Gdy wspominam Karola Wojtyłę jeszcze jako młodego Biskupa Krakowa, później Kardynała, który odwiedzał w Podczerwonem mojego schorowanego stryja, księdza prałata Franciszka Skorupę, w sercu robi się ciepło, a do oczu cisną się łzy wzruszenia. Bo była to przecież sprawa niewyobrażalna dla nas Polaków, aby nasz rodak kiedykolwiek został głową naszego rzymskokatolickiego kościoła. I to w jakim czasie! Nie wtedy gdy rządziliśmy w Europie ratując ją od pogaństwa, ale w czasach najgłębszego komunizmu, gdy nasz kościół był prześladowany, gdy liczyła się tylko jedna komunistyczna partia, a tak naprawdę rządzili Polską sowieci bądź ich namiestnicy. Otrzymaliśmy od Boga dar jakiego na świecie dostąpiło zaledwie kilka narodów. Biskup Karol Wojtyła Papieżem! Polak Wojtyła Ojcem Świętym Janem Pawłem II! Wspaniały dar od Boga, wspaniały dar od Ducha Świętego!

Ponieważ w przeszłości był krakowskim metropolitą, kochającym swoje najdalsze parafie na Podhalu, kochającym polskie Tatry, Pieniny, Gorce czy Beskidy, zawsze dla nas górali był Naszym Umiłowanym Ojcem Świętym! Jako papież, kilka razy odwiedził Tatry i Podhale, a w 1997 roku można mówić wręcz o podhalańskiej pielgrzymce Ojca Świętego. W czasie pierwszej wizyty w Polsce, 8 VI 1979 r. przebywał krótko w Nowym Targu. Z utęsknieniem spoglądał wtedy na ukochane Tatry wyraziście wznoszące się ponad Kotlinę Orawsko – Nowotarską, rozciągającą się między Beskidami a Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Stąd już było przecież tak blisko do Zakopanego. Podczas swojej drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, 23 czerwca 1983 r., spędził w Tatrach jeden dzień, spotykając się z ówczesną opozycją, m.in. w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Ponoć zapowiedział wtedy: „ ... ja tu do was przyjadę w spokojniejszym czasie” i ... po 14 latach wrócił już do wolnego Podhala - w wolnej Polsce.

Pielgrzymka z 1997 roku była chyba najważniejszą dla mojego Podhala. Pod skocznią Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił znamienny apel: „ ... brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie.”
Na zakończenie zaś odprawianej Mszy Świętej Ojciec Święty podkreślił: „ ... dzisiaj dziękowałem Bogu za to, że wasi przodkowie na Giewoncie wznieśli krzyż. Ten krzyż patrzy na Polskę, od Tatr aż do Bałtyku. I ten krzyż mówi całej Polsce: sursum corda, w górę serca! Trzeba, żeby cała Polska, słyszała i powtarzała: sursum corda, w górę serca! ”

Czyż w świetle powyższego można mieć jakiekolwiek wątpliwości co do szczególnego przywiązania, by nie powiedzieć miłości, Naszego Umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II do krzyża na Giewoncie? Jeżeli On ten krzyż tak ukochał, to uczyńmy w dniu najważniejszym dla Polaków, w dniu Jego wielkiej beatyfikacji, na który wszyscy z utęsknieniem czekamy, radość Naszemu Wielkiemu Polakowi. Niech będzie dane, aby Nasz rodak z Podhala, drogi nam góralom Arcybiskup Krakowa Kardynał Stanisław Dziwisz, który przecież w swoim biskupim herbie nosi zarys Giewontu z krzyżem - rozświetlił na stałe krzyż na Giewoncie, tak aby był widoczny w dzień i w nocy, w pogodę i niepogodę, aby był widoczny zawsze i stale jako drogowskaz i symbol polskiej wiary i poświęcenia dla „Najukochańszego Syna Gór, Największego z Rodu Polaków, Papieża, Ojca Świętego Jana Pawła II” - jak mówili o Ojcu Świętym w 1997 roku witający go włodarze Zakopanego i Podhala.

Jednocześnie proszę Ministra Środowiska o umożliwienie samorządom podjęcie wspomnianych inicjatyw, gdyż co jest oczywiste Giewont leży w terenach objętych granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego.
3 lipca 2009 - Gazeta Wyborcza oczywiście krytykuje:

Jak już zostało to udowodnione w innym miejscu, argumenty ekologiczne w stosunku do zupełnie bezinwazyjnego podświetlenia są wrecz śmieszne.

Pozostaje jedynie jeszcze raz zaapelować do ekologów oraz dysydentów o zajęcie się problemami ekologii tam gdzie one naprawdę istnieją tj. zainteresowaniem się na poważnie katastrofalnym zanieczyszczeniem powietrza na Podhalu a szczególnie w Zakopanem, a nie szukanie wydumanych powodów, mających na celu jedynie utrudnienie i uniemożliwienie podświetlenie krzyża.

Artykuł powstał jako reperkusja wystąpienia w tej sprawie Pana Senatora Tadeusza Skorupy.
Treść całego artykułu dostępna tutaj: Krzyż jak latarnia?
powrót na stronę głównąPOWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

historiaHISTORIA KRZYŻA

symbole na świecieSYMBOLE NA ŚWIECIE

GIEWONT-szlakiZDOBYWAMY GIEWONT!

GIEWONT-0PRZYJACIEL PAPIEŻA!

polemikiOŚWIETLMY KRZYŻ

TPN-0CZY TPN CHRONI TATRY?


giewont
© - 2005
zakopane, Jan Paweł II, giewont, zakopane, tatry, krzyż na giewoncie, zakopane, giewont, giewont tatry, zakopane, giewont, jan paweł II, zakopane, tatry, giewont, zakopane, zakopane giewont, krzyż, krzyż na giewoncie, zakopane tatry, giewont, zakopane, giewont, giewont, zakopane, tatry, góry, jan paweł II, zakopane, giewont, zakopane tatry, tatry, zakopane góry, zakopane jan paweł II, giewont, zakopane, zakopane, giewont, zakopane, Jan Paweł II, giewont, zakopane, tatry, krzyż na giewoncie, zakopane, giewont, giewont tatry, zakopane, giewont, jan paweł II, zakopane, tatry, giewont, zakopane, zakopane giewont, krzyż, krzyż na giewoncie, zakopane tatry, giewont, zakopane, giewont, giewont, zakopane, tatry, góry, jan paweł II, zakopane, giewont, zakopane tatry, tatry, zakopane góry, zakopane jan paweł II, giewont, zakopane, zakopane, giewont,